Salvador Dalí uzavřen // closed
Salvador Dalí

Andy Warhol 2018

Warhol/Warhola

Příběh o tom, jak se Andrew Warhola stal Andy Warholem. Jak se ze syna rusínských přistěhovalců, vyrůstajícího v československém ghettu na předměstí Pittsburghu, stal symbol amerického umění 20. století a ikona pop-artu.

Jak název předesílá, výstava je rozdělena do dvou částí. Expozice Warhol/Warholapředstaví Andyho Warhola jako autora proslulých grafik s portréty Marilyn Monroe, které se staly ikonickou záležitostí pop artu. Objeví se zde i méně známé soubory, jakými jsou například sérieBlack and White Flowers, které jsou kolorované samotným autorem. Tyto soubory pochází z pozdějších let a je u nich patrný rukopis typický pro začátek Andyho kariéry. Subtilní kresba ho provázela obdobím 50. let, kdy se věnoval především práci propagačního grafika. Andy Warhol se souběžně s tvorbou obrazů s nemenší intenzitou věnoval filmu – coby režisér či producent participoval na několika desítkách snímků. Galerie GOAP je jediným místem v České republice, kde je k vidění 30 Warholových plakátů různých formátů k filmům: Ciao!ManhattanWomanDraculaTrashFleshHeat… Plakát k hororu Frankensteinje dokonce opatřen osobním věnováním a podpisem světové filmové star Udo Kiera. Plakáty doplňuje deset propagačních fotografií, které provázely projekce filmů. Další vzácnou a autentickou vzpomínkou na  Andyho Warhola je několik čísel „jeho“ časopisu Interview Magazine, v němž slavní vedli rozhovory s jinými slavnými.

Na výstavě můžeme vidět i výjimečnou sbírku obalů LP desek: od raných obalů např. Čajkovského Labutí jezero(kde se linka stává něžnou ilustrací), přes nezapomenutelný booklet Rolling Stonnes (“ten se zipem”), až k slavnému obalu jednoho ze symbolů Factory v 60. letech: The Velvet Underground & Nico, jejichž titul zdobí pověstný žlutý banán.

“Factory” byl  v New Yorku 60.let významný pojem v kulturním, uměleckém i společenském životě. Toto dění unikátním způsobem zaznamenal Andyho spolupracovník a přítel Billy Name.

Z pozice prvního Warholova fotografa a laboranta dokázal zachytit vzrušující atmosféru Factory v její nejvýznamnější éře. Jeho snímky dokumentují proces vzniku ikony jménem ANDY WARHOL.

Druhá část výstavy nám představuje Warholovu rodinu a jeho původ. Část věnovaná Andyho matce Júlii dokazuje nakolik byla důležitou a nedílnou součástí jeho života a jak moc Andyho inspirovala. ”Představovala spojení se starým světem a Andy byl výkvětem čehosi nového - plodem její energie.”, řekl Andyho synovec James Warhola.

Júlia nikdy neztratila pouto ke svému domovu, jak dokazují původní dopisy sestře Evě “do kraju” nebo kopie dokumentů získaných od Paula a Johna (bratrů umělce), stejně jako fotografie z osobních setkání. 

Samostatnou kapitolu expozice tvoří exkluzivní fotografie a dokumenty jeho sestřenice Christiny Soleyové z posledního rodinného rozloučení s Andym. Propojení Andyho Warhola a Československa je uzavřeno snímky křížů a náhrobků nesoucích jméno Varhola a Zavacký (rodné příjmení Andyho matky) na hřbitově v Mikové (rodné vsi jeho rodičů).

GOAP ceník

Kontakt / Contact

Central Gallery

otevřeno denně 10:00 - 20:00 / open daily 10am - 8pm

Vstupenky jsou v prodeji do 19:15 hodin.
Návštěvníci budou vyzváni, aby začali opouštět výstavy 10 minut před koncem otevírací doby. 
Poslední možný vstup do galerijního obchodu je 15 minut před koncem otevírací doby galerie.

Staroměstské náměstí 15, Praha 1
Telefon: +420 222 313 849
e-mail: info@centralgallery.cz

Mapa / Map